• 1.png
  • 2.png
  • 3.png
  • 4.png
  • 5.png

Už jste napsali Děkovný dopis životu?

Zveřejněno: středa 31. červenec 2013 19:50
Na semináři Enjoyingu, který vede můj dlouholetý kamarád, psycholog Jiří Hamerský, jsme si měli všichni sepsat, za co všechno jsme vděční a proč. Každý si měl vybrat určitého člověka, věc či událost, fantazii se meze nekladly. Mně ale následně doma napadlo sepsat si, za co všechno jsem vděčná v celém svém životě. A dodneška jsem s psaním nepřestala. Najednou si uvědomíte, jak velkorysý k vám život je. Jak úžasné věci, události, lidé, k vám přicházejí, a že to špatné, co se děje, je jen zrnkem prachu v porovnání s těmito nádhernými věcmi. Vše je jen o úhlu pohledu. Buď si budete všímat více těch špatných – anebo těch dobrých věcí. Kdo přešel do druhého a tím vyššího levelu, vidí sám na kvalitě svého života, že se více vyplatí jet po této koleji. 
 
Samozřejmě to neznamená ignorovat věci, které nám vadí – i zde je potřeba uvědomit si je a zvážit, jak je případně změnit – někdy stačí změna myšlení, někdy změna přístupu, někdy je potřeba ráznějšího kroku. Vděčnost jako taková je ale pro náš život důležitější, než si myslíme. Dokáže nás okamžitě uvést do stavu blaženosti, do stavu vnitřního míru. 
 
Zkuste si také sepsat, za co všechno jste ve svém životě vděční. Napište to teď hned. Začněte slovy „Děkuji, že (za)..“ Zápisky uschovejte a vytáhněte vždy, když vám přijde, že váš život nestojí zanic nebo že se vám něčeho nedostává. Můžete také napsat svému partnerovi, za co všechno jste mu vděčni – a nemusí se jednat jen o to, co všechno pro vás dělá, ale také o to, jaký je. Věřím, že takovému vyznání se nevyrovná ani ten nejdražší hmotný dárek.
 
A na závěr nezapomeňte také sami na sebe - za co jste vděčni sami sobě? Co úžasného jste vykonali, které vlastnosti na sobě dokážete ocenit? Tento sepsaný projev vděčnosti se pro vás možná stane rychlým antidepresivem v případě kolísání sebevědomí, deprese, pochybností, úzkosti.
 
Vděčnost je stavem přijetí a stav přijetí přitahuje pozitivní události. Buďte vděčni za život a život se vám začne utvářet tak, abyste měli ještě více důvodů ke vděčnosti.