• 1.png
  • 2.png
  • 3.png
  • 4.png
  • 5.png

Enkaustika, její původ a využití

Enkaustika je v podstatě malování horkým voskem. Známá je již z doby antiky, kdy se barvy třely se zvlášť připraveným voskem a horkem se pak malba k podkladu přitavila nebo se již smíchaná barva nanášela na podklad horkou špachtlí. Enkausické malby lze najít na destičkách z hliníku, mramoru či slonoviny, ale také na stěnách posvátných chrámů, velmi vzácné jsou malované dřevěné desky s podobiznou zesnulého, vsazené přímo do mumifikovaného těla.
 
Možnosti této malířské techniky se spolu s moderní technikou znatelně rozšířily, její tajuplné kouzlo se ale nezměnilo. Tavícím pomocníkem se stala žehlička, míchání barevných pigmentů s voskem díky voskovým pastelům odpadlo a jako podklad stačí křídový papír.
 
Enkaustika nám umožňuje vyjádřit své nejniternější pocity, nechat promlouvat své podvědomí a vytvořit tak obrazy, které jsou řečí duše. Protože není výsledek vaší práce nikdy stoprocentně takový, jaký jste zamýšleli, jste napnutí, plní očekávání a malování se stává dobrodružstvím. Možná právě proto je enkaustika mezi lidmi stále oblíbenější – díky ní máte svůj vlastní svět, na chvíli vypnete a ponoříte se do tvorby, kdy i velmi jednoduchým tahem vzniká něco překrásného, nevědomky rozpouštíte své bloky a uvolňujete stres nahromaděný tempem této moderní doby.
 
Namalovaný obrázek můžete využít k tvorbě narozeninového přáníčka, zarámovat jej a darovat jako obraz tomu, koho milujete, vystříhat z něj záložky do knihy, oskenovat a fotografii použít jako grafický podklad k potištění čehokoliv – záleží jen na vaši fantazii.