• 1.png
  • 2.png
  • 3.png
  • 4.png
  • 5.png

Jak se maluje horkými vosky

Nanášení barvy

Máte-li ty správné voskovky, nanášení barvy na žehličku bude velmi jednoduché – jednoduše voskovku po žehlící ploše roztíráte, přičemž se okamžitě taví. Můžete nanášet jak jeden tak i více druhů barvy najednou, smícháním barev přímo na žehličce můžete také získat zcela novou barvu, například kombinací červené a bílé vznikne růžová. Tmavé voskovky mají více barevného pigmentu, proto se budou tavit pomaleji.

Specifické tahy

Enkaustické malování vyžaduje specifické tahy žehličkou. Buďto celou plochou žehličky jednoduše táhnete ze strany na stranu nebo zhora dolů, žehličku ale musíte zvednout až za papírem, jinak na něm vznikne tzv. topování, tedy obtisk. Dále můžete žehličkou táhnout a zároveň jí sjíždět ze strany na stranu, dělat vlnky či „kopečky“, točit jí kolem své osy a mnohé další. Tahy žehličky přitom nemusí vycházet jen ze špičky, ale i z boku nebo hrany žehličky. Při změně barvy žehličku řádně vyčistěte papírovou utěrkou, jinak nebudou barvy čisté.

Vosk můžete také přímo na papíru rozehřívat fénem, roztavit jej na žehličce a přenášet na papír hrubou částí houbičky na nádobí, vyškrabávat různé tvary ostrým hrotem, zapracovat do obrazu kousky toaletního papíru – vytvoří se tak plastický vzor. Možností je opravdu spousta a s velkou pravděpodobností po čase na další techniky přijdete sami.

Oprava obrázku

Nelíbí se vám výsledek malování? Vosk z papíru čistou žehličkou jednoduše stáhněte nebo přetřete jinou barvou – nepřekrývejte ale více než jednou, velká vrstva vosku je náchylnější na samovolné odloupnutí.

Kurz enkaustiky - video

Lekce 1.: abstrakce

{youtube}8nwB3Ec4E0w{/youtube}

Lekce 2.: krajina

{youtube}MRphX2ncM0Y{/youtube}