• 1.png
  • 2.png
  • 3.png
  • 4.png
  • 5.png

Potřeby pro enkaustiku

Bez čeho se neobejdete

Enkaustika si žádá tři základní věci: žehličku, papír a voskovky. Záleží ale jen na vás, zda budete investovat do pomocníků speciálně určených pro enkaustiku anebo budete improvizovat a seženete si starou žehličku (nesmí být napařovací, vosk by se dostal do otvorů pro únik páry), křídový papír (lesklý – žehlička pak po povrchu lépe klouž; a s vyšší gramáží – alespoň 250 g/m) a obyčejné voskovky (aby se ale na žehličce skutečně roztavily, musí mít vysoký podíl vosku, doporučuji značku KOH-I-NOOR).
 
Časem ale možná přeci jen investujete do „pravých“ enkaustických potřeb – a rozhodně nebudete litovat, práce s nimi je pohodlnější a kvalitnější.
 

Enkaustická žehlička

Profesionální enkaustická žehlička je odlehčená a na rozdíl od starých rádoby žehliček udržuje neustále konstatntní teplotu vhodnou pro přiměřené roztavení vosku. Ucho žehličky bývá odnímatelné tak, aby mohla žehlička při otočení sloužit i jako malá vyhřívací deska (použití desky v článku níže). Enkaustickou žehličku pořídíte okolo 800 Kč v prodejně výtvarných potřeb nebo přes Internet.
 

Voskovky pro enkaustiku

Enkaustické voskovky mají obzláště vysoký podíl vosku, takže se taví opravdu rychle. Zahrnují i takové barvy, které v krabičce s obyčejnými voskovkami nikdy nenajdete.
 

Enkaustický papír

Malovat se vám bude nejlépe na hladký papír, proto je vhodná lesklá křída. Vyšší gramáž je nutná proto, aby se papír vlivem působení tepla nekroutil. Enkaustické papíry a kartony tyto vlastnosti splňují. Malovat lze i na savý papír, práce s ním je ale náročnější – obrázek nejde již „opravit“ (o opravování více v článku „Jak se maluje horkými vosky aneb žehlička není jen na žehlení“).
 

Ubrousky

Slouží k setření nepotřebného vosku ze žehličky. Doporučuji ale spíše kuchyňské papírové utěrky, kdy si před malováním na sebe naskládáte několik odtržených kousků a zbytkový vosk vždy otřením o utěrku jednoduše setřete.
 

Podklad pod papír

Abyste si nezničili pracovní plochu, podložte ji kusem igelitu (sáčkem na odpadky, zakrývací fólií na malování nebo velkým igelitovým pytlem určeným pro stěhování), kusem látky (starý ubrus, ručník) a teprve pak stůl zakryjte novinovými papíry.
 

Doplňkové potřeby pro enkaustiku 

Enkaustické pero

Další enkaustickou pomůckou, kterou ocení zejména ti, kteří již v enkaustice pokročili, je enkaustické pero, díky němuž můžete malovat konkrétní tvary nebo s pomocí nejrůznějších nástavců (ve tvaru kruhu, čtverce, obdélníku, trojuhelníku, slzy, atd.) vytvářet zajímavé detaily. Stojí okolo 700 Kč.
 

Horkovzdušná pistole

Horkovzdušná pistole slouží k rozfoukávání vosku na papíře, jasné kontury jsou horkem v rozetřeny do stran. Začátečníci si bohatě vystačí s obyčejným fénem na vlasy.  
 

Škrabka

Do hotové malby můžete zasahovat také škrabkou a další obrázky v ní jednoduše vyškrábat. Improvizovat lze i zde – poslouží vám vidlička nebo třeba hrot jehly na ražniči.  
 

Vyhřívaná deska

Specifickým způsobem enkaustického malování je malba na vyhřívací desce. Díky ní již není třeba žehličky, kreslíte voskovkami přímo na papíře na desce položeném anebo si necháte vosky v kalíšku na desce roztavit a nanášíte je na papír štětcem. Cena desky se bohužel pohybuje v řádech desítky tisíc korun.